DTGT15N135 - CrossIC
CrossIC
DTGT15N135
Manufacturer Din-Tek
Function IGBT
Applications
Description IGBT
Attributes Value Search
Package TO-3P
Collector to Emitter voltage 1350V
Gate to Emitter voltage 20V
DC Collector Current at 25 30A
DC Collector Current at 100 15A
Pulsed Collector Current 45A
Diode Forward Current 15A
Power Dissipation 150W
Operating Temperature 150℃
Gate Threshold Voltage 4.5 ~ 7.5V
Collector to Emitter Saturation Voltage 1.85V