DTL40N06 - CrossIC
CrossIC
DTL40N06
Manufacturer Din-Tek
Function MOSFET
Applications
Description N - Channel MOSFET
Attributes Value Search
Package TO-251
Configuration Single-N
Breakdown voltage 60V
Gate-Source Voltage 20V
Threshold Voltage 1.5V
drain-source on resistance 16mΩ
Drain current 40A