DTP70N12 - CrossIC
CrossIC
DTP70N12
Manufacturer Din-Tek
Function MOSFET
Applications
Description N - Channel MOSFET
Attributes Value Search
Package TO-220
Configuration Single-N
Breakdown voltage 120V
Gate-Source Voltage 20V
Threshold Voltage 2.5V
drain-source on resistance 12mΩ
Drain current 72A