DTQ6600-A - CrossIC
CrossIC
DTQ6600-A
Manufacturer Din-Tek
Function MOSFET
Applications
Description N - Channel MOSFET
Attributes Value Search
Package DFN5X6
Configuration Single-N
Breakdown voltage 60V
Gate-Source Voltage 20V
Threshold Voltage 2V
drain-source on resistance 1.5mΩ
Drain current 220A