DTU20N06 - CrossIC
CrossIC
DTU20N06
Manufacturer Din-Tek
Function MOSFET
Applications
Description N - Channel MOSFET
Attributes Value Search
Package TO-252
Configuration Single-N
Breakdown voltage 60V
Gate-Source Voltage 20V
Threshold Voltage 1.2V
drain-source on resistance 74mΩ
Drain current 20A