EMD60N15E - CrossIC
CrossIC
EMD60N15E
Manufacturer Excelliance MOS
Function MOSFET
Applications
Description N-Channel Power Mosfet
Attributes Value Search
Package TO-220
Channel Single N
Breakdown voltage 150V
Gate-Source Voltage 30V
Continuous Drain Current 43A
Drain-source on resistance 10V 60mΩ
Total Gate Charge 10V 38.2nC
Input Capacitance 2903pF