EMF20A02V - CrossIC
CrossIC
EMF20A02V
Manufacturer Excelliance MOS
Function MOSFET
Applications
Description N-Channel Power Mosfet
Attributes Value Search
Package EDFN3*3
Channel Dual N
Breakdown voltage 20V
Gate-Source Voltage 12V
Continuous Drain Current 6A
Drain-source on resistance =.5V 20mΩ
Drain-source on resistance 2.5V 28mΩ
Input Capacitance 560pF