FS8853-33GC - CrossIC
CrossIC
FS8853-33GC
Manufacturer Fortune
Function Voltage Regulators Power Management
Applications
Description Linear Regulator IC
Attributes Value Search
Output Voltage 3.3V
Output Current 300mA
Quiescent current 30μA
Dropout Voltage 400mV@300mA
Package SOT-23
Operating Temperature -40 ~125 ℃
Storage Temperature -55 ~150 ℃
Supply Voltage 2.5V~7.0V