BL8503-51PT - CrossIC
CrossIC
BL8503-51PT
Manufacturer Belling
Function Voltage Regulators Power Management
Applications
Description 250mA CMOS Low Dropout Voltage Low consumption Regulator
Attributes Value Search
Package TO-92
Supply Voltage 8V
Operating Temperature -40℃ to 125℃
Storage Temperature -45℃ to 150℃
Line Regulation 0.3%/V
Load Regulation 40mV
Output Voltage 5.1V
Lead Temperature 260℃
Output Current 150uA
Power Dissipation 0.25W
Quiescent current 5uA
250mA CMOS Low Dropout Voltage Low consumption Regulator